27 listopada w Zielonej Górze odbyło się wydarzenie z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podczas spotkania, eksperci z zakresu polityki regionalnej, ekonomii, kultury oraz transgranicznych relacji, omawiali różne aspekty członkostwa Polski w UE.
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania przez Jego Magnificencję prof. dr hab. Wojciecha Strzyżewskiego, Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, oraz Marcina Jabłońskiego, Marszałka Województwa Lubuskiego. Głos zabrał także Senator RP, Władysław Komarnicki.
W pierwszej części przedstawiono szereg wystąpień:
- prof. Piotr Kułyk omówił ekonomiczne uwarunkowania rozwoju województwa lubuskiego w kontekście transgranicznym,
- dr Aleksandra Kruk zaprezentowała zmiany w postrzeganiu granicy państwowej po 2004 roku,
- dr Dorota Szaban przedstawiła społeczne i demograficzne konsekwencje członkostwa Polski w UE,
- prof. Stefan Garsztecki omówił wyzwania i szanse wynikające z przystąpienia Polski do UE dla niemieckich landów wschodnich.
Po wykładach odbył się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości, w tym Rainer Kneifela-Haverkampa z Ministerstwa Finansów i Europy Landu Brandenburgia. Dyskusja dotyczyła przyszłości regionu oraz współpracy transgranicznej.
W drugiej części wydarzenia głos zabrali kolejno:
- dr Justyna Nyćkowiak, która omówiła cyfrowe kompetencje mieszkańców województwa lubuskiego,
- dr Karolina Godzisz, która przedstawiła korzyści środowiskowe i ekonomiczne działań związanych z ochroną powietrza przy wykorzystaniu funduszy unijnych,
- dr Arkadiusz Tyda, który omówił rozwój kultury w województwie lubuskim po 2004 roku,
- dr Anna Ratke-Majewska, która mówiła o pamięci i pojednaniu w kontekście relacji Polski i Niemiec.
Na zakończenie wydarzenia odbył się panel dyskusyjny z udziałem Markusa Köhlera, Prezesa Euroregionu Neisse - Nisa - Nysa. Po obradach zaproszono uczestników do zwiedzenia wystawy związanej z integracją europejską.
Spotkanie stanowiło ważną okazję do refleksji nad dwudziestoma latami obecności Polski w UE i dalszymi wyzwaniami związanymi z rozwojem regionu.