Książka „Młody Politolog” jest pierwszą tego typu publikacją naukową w Polsce. Artykuły naukowe napisali do niej uczniowie i uczennice szkół średnich, a najmłodsza autorka miała 17 lat. Nie jest to więc wiek, kiedy młodzi ludzie na co dzień mierzą się z tak wymagającym zadaniem. Pomimo tego, dziewięcioro licealistów zdecydowało się podjąć wyzwanie, a niniejsza książka prezentuje owoce ich pracy badawczej. Publikacja powstała w ramach projektu naukowego Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UZ (INPA), a jej redaktorami naukowymi są dr Wioletta Husar-Poliszuk i dr Arkadiusz Tyda.
Impulsem do stworzenia niniejszej publikacji były zajęcia prowadzone w ramach koła „Młodego Politologa”, które prof. Stefan Dudra, dyrektor INPA UZ, powołał w 2018 roku w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Drugie takie koło powstało w 2021 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze. Prowadzi je dr Arkadiusz Tyda. To właśnie m.in. podczas spotkań w ramach kół młodzież zapoznawała się z warsztatem badacza i doskonaliła swoje umiejętności w zakresie pisania tekstów naukowych. W pracę o charakterze wspomagającym z przemkowską młodzieżą zaangażowała się także dr Wioletta Husar-Poliszuk.
Tematyka artykułów w „Młodym Politologu” jest różnorodna. Poruszone zostały kwestie lokalne, jak te dotyczące przemkowskich murali i ich funkcji rozbudzania świadomości historycznej oraz zielonogórskiej Młodzieżowej Rady Miasta, a także problemy współcześnie skupiające uwagę nie tylko Polaków, ale również społeczności międzynarodowej: COVID-19, Strajk Kobiet, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i wojna w Ukrainie. Młodzi badacze podjęli też kwestię nierówności między piłkarkami nożnymi a piłkarzami, wpływu mediów społecznościowych oraz raperów komentujących wydarzenia w Polsce. Wszystkie te teksty łączy próba społeczno-politycznej, niekiedy historycznej i kulturowej analizy. Celem pracowników INPA było stworzenie unikalnego w skali kraju projektu, w którym licealiści dostaliby szansę nie tylko stawiania pierwszych kroków w świecie nauki w roli badacza, ale także włączenia się w środowisko akademickie, co miałoby sprzyjać wyzbyciu się obaw przed podjęciem studiów.
Premiera „Młodego Politologa” odbędzie się 17 listopada 2022 roku w budynku A-16 kampusu B Uniwersytetu Zielonogórskiego o godz. 10:00. W wydarzeniu uczestniczyć będą autorzy artykułów, redaktorzy naukowi dr Wioletta Husar-Poliszuk oraz dr Arkadiusz Tyda, a także zaproszeni goście i członkowie kół „Młodego Politologa”. W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty dr Wioletty Husar-Poliszuk i dra Piotra Małczyńskiego dla młodzieży szkół średnich, która będzie przygotowywać artykuły do drugiej części książki oraz wykład dr Anny Ratke-Majewskiej „Ekologia a polityka”.
Program spotkania promocyjnego „Młodego Politologa”
17.11.2022, Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 69, budynek A-16
godz. 10:00 (aula C) - spotkanie z autorami "Młodego Politologa"
godz. 12:00 (aula C) - szkolenie "Jak napisać swój pierwszy artykuł naukowy": dr Wioletta Husar-Poliszuk i dr Piotr Małczyński
godz. 12:00 (aula A) - wykład "ekologia a polityka": dr Anna Ratke-Majewska
godz. 13:15 - spotkanie integracyjne kół „Młodego Politologa”
Spis treści „Młodego Politologa”:
Julia Dziubałka, „Piłka nożna kobiet w Polsce – problemy i wyzwania”;
Kornelia Czyżewska, „Branża modowa wobec Strajku Kobiet”;
Wiktoria Paluszek, „Wpływ mediów społecznościowych na młodzież”;
Michał Dźwigaj, „Mural jako forma rozbudzania świadomości historycznej”;
Jakub Skarpetko, „Raperzy i traperzy jako komentatorzy sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Studium przypadku”;
Marcel Bemben, „Działalność Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra”;
Omar Lekhchine, „Polska scena polityczna w czasie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej”;
Bartosz Wyszyński, „Droga do konfliktu w Ukrainie w 2022 roku”;
Michał Korzeniewski, „Pandemia COVID-19 i jej skutki”.